2009-10 Eurocup regular season and qualifying round teams

Jul 02, 2009 by Eurocupbasketball.com Print
The first event of the upcoming 2009-10 Eurocup season will be a qualifying round draw to be held on Wednesday, July 8 in Barcelona Spain. The draw, hosted by Euroleague and FIBA Europe, will begin at 13:00 local time (CET). The draw will determine pairings among 16 teams playing in a single preliminary qualifying round to decide which 8 teams among them will participate in the 32-team Eurocup regular season. The 8 qualifying-round winners will join 18 teams that qualified directly to the Eurocup as well as 6 losing teams from the Euroleague qualifying round for a total of 32 regular season teams in the 2009-10 Eurocup. Losing teams from the Eurocup qualifying round will participate in FIBA Europe's EuroChallenge.

2009-10 EUROCUP, Regular Season (32 Teams)
 Eurocup regular season participants (18 Teams)
Team Country
KK ZADAR Croatia (Adriatic League)
CEZ BASKETBALL NYMBURK Czech Republic
CHOLET BASKET France
SLUC NANCY BASKET France
TELEKOM BASKETS BONN Germany
ANGELICO BIELLA Italy
BC SIAULIAI Lithuania
PGE TUROW ZGORZELEC Poland
UNICS KAZAN Russia
BC TRIUMPH LYUBERTSY  Russia
SPARTAK ST. PETERSBURG Russia
KK CRVENA ZVEZDA Serbia (Adriatic League)
KK HEMOFARM STADA Serbia (Adriatic League)
DKV JOVENTUT Spain
CB GRAN CANARIA Spain
TURK TELEKOM Turkey
GALATASARAY CAFÉ CROWN Turkey
BC AZOVMASH MARIUPOL Ukraine
Losers from Euroleague Qualifying Round (6 Teams)
Team Country
*TEAM 19 -
*TEAM 20 -
*TEAM 21 -
*TEAM 22 -
*TEAM 23 -
*TEAM 24 -
Winners from Eurocup Qualifying Round (8 Teams)
Team Country
** TEAM 25 -
** TEAM 26 -
** TEAM 27 -
** TEAM 28 -
** TEAM 29 -
** TEAM 30 -
** TEAM 31 -
** TEAM 32 -


2009-10 EUROCUP Qualifying Round (16 Teams)
Team Country
WBC KRAFTWERK WELS Austria
DEXIA MONS-HAINAUT Belgium
APOEL NICOSIA Cyprus
CHORALE ROANNE BASKET France
BROSE BASKETS Germany
PANELLINIOS B.C.* Greece
HAPOEL JERUSALEM* Israel
VEF RIGA Latvia
BANCATERCAS TERAMO* Italy
KK BUDUCNOST m:tel* Montenegro (Adriatic League)
ECLIPSEJET AMSTERDAM Netherlands
DYNAMO MOSCOW* Russia
VALENCIA BASKET CLUB* Spain
BILBAO BASKET* Spain
BESIKTAS JK COLA TURKA* Turkey
BC DONETSK Ukraine


*Seeded teams for two-way qualifying round, will play second game at home.