7DAYS EuroCup preseason: Mornar holds on for road victory

Sep 18, 2018 by Eurocupbasketball.com Print
7DAYS EuroCup preseason: Mornar holds on for road victory

In the second game in as many days between same two opponents, 7DAYS EuroCup newcomer Mornar Bar edged a fellow Adriatic League team FMP Zeleznik 85-89 on the road on Tuesday, and avenged the loss against the same side from one day earlier. In a close affair, Mornar used five scorers in double figures to build a small lead in the fourth quarter and keep it until the end. Khadeen Carrington led the way with 20 points, while Djordje Drenovac scored 13. Marin Mornar collected 12 points and 6 rebounds, while Nemanja Vranjes and Bronson Koenig each netted three three-pointers, and finished with 11 points apiece.

  AUGUST      
Date Game
Result
Trophy Place
21 Cedevita Zagreb vs. Terme Olimia 105-49 Friendly Game Rogla, Slovenia
24 ratiopharm Ulm vs. medi bayreuth 87-92 Friendly Game Ulm, Germany
24 Dolimiti Energia Trento vs. FC Bayern Munich 57-91 Friendly Game Riva del Garda, Italy
25 Limoges CSP vs. Le Mans 72-76 2ème Trophée Sixième Homme Tours, France
25 ASVEL Villeurbanne vs. Saint-Chamond 76-62 Show Basket Pro Le Puy-en-Velay, France
26 Cedevita Zagreb vs. Telekom Bonn 89-66 Friendly Game Rogla, Slovenia
27 ALBA Berlin vs. Zielona Gora 106-92 Friendly Game Berlin, Germany
28 Rytas Vilnius vs. BC Start 100-71 Friendly Game Vilnius, Lithuania
29 Germani Brescia Leonessa vs. Cremona 74-52 Friendly Game Pisogne, Italy
29 ASVEL Villeurbanne vs. Elan Chalon 93-66 Ain Star Game Bourg-en-Bresse, France
29 Orleans Loiret Basket vs. Limoges CSP 81-87 Friendly Game Orleans, France
29 AS Monaco vs. Antibes Sharks 74-73 Friendly Game Fontvieille, Monaco
29 ratiopharm Ulm vs. Jena 106-80 Friendly Game Ulm, Germany
29 Partizan NIS Belgrade vs. EWE Baskets Oldenburg 93-95 OT Friendly Game Belgrade, Serbia
29 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Crailsheim Merlins 100-54 Friendly Game Belgrade, Serbia
30 Valencia Basket vs. UCAM Murcia 85-58 Friendly Game Alcoy, Spain
30 Elan Chalon vs. Mornar Bar 104-78 Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
31 ASVEL Villeurbanne vs. Mornar Bar 86-66 Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France

-->
  SEPTEMBER      
Date Game Result Trophy Place
1 Partizan NIS Belgrade vs. Cluj 68-75 Friendly game Belgrade, Serbia
1 BAXI Manresa vs. Morabanc Andorra 77-75 Friendly Game St. Julia de Vilatorta, Spain
1 JL Bourg vs. Mornar Bar 115-86 5th place, Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
1 ASVEL Villeurbanne vs. JDA Dijon 82-55 Final, Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
1 Cedevita Zagreb vs. Mitteldeutscher MBC 87-59 Friendly Game Zagreb, Croatia
1 ALBA Berlin vs. Bayreuth 92-88 Friendly Game Berlin, Germany
1 Arka Gdynia vs. Polpharma Starograd 100-82 Friendly Game  
1 Levallois Metropolitans vs. Limoges CSP 72-81 Trophy Michael Brooks Levallois, France
1 Fraport Skyliners vs. s.Oliver Wuerzburg 79-85 Gezeiten Haus Cup Bad Honnef, Germany
2 Anadolu Efes Istanbul vs. ratiopharm Ulm  85-67 Torneo di Bormio Bormio, Italy
2 Unicaja Malaga vs. Movistar Estudiantes  75-92 Circuito Movistar Guadalajara, Spain
2 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Dinamik Belgrade  100-63 Friendly Game Belgrade, Serbia
2 Cedevita Zagreb vs. Egis Kormend  87-59 Friendly Game Zagreb, Croatia
2 Rytas Vilnius vs. VEF Riga  97-80 Friendly Game Vilnius, Lithuania
2 Dragons Rhoendorf vs. Fraport Skyliners  36-99 3rd place, Gezeiten Haus Cup Bad Honnef, Germany
3 Unicaja Malaga vs. San Pablo Burgos  86-93 Circuito Movistar Guadalajara, Spain
4 Germani Brescia Leonessa vs. Anadolu Efes Istanbul  62-82 Torneo di Bormio Bormio, Italy
4 Turkey NT vs. Galatasaray 92-76 Friendly game Istanbul, Turkey
4 ratiopharm Ulm vs. Enisey 67-65 Friendly game Bormio, Italy
5 KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz vs. Partizan NIS Belgrade  91-54 Friendly Game Monzon, Spain
6 MoraBanc Andorra vs. Pau-Lacq-Orthez  100-79 Friendly Game Escaldes-Engordany, Andorra
6 Germani Brescia Leonessa vs. S. Oliver Wurzburg
 68-75 Torneo di Bormio Bormio, Italy
6 Mornar Bar vs. Enel Brindisi  76-94 Friendly Game Bari, Italy
7 Unicaja Malaga vs. Montakit Fuenlabrada  107-82 III Torneo Luis Casimiro Puertollano, Spain
7 Cedevita Zagreb vs. KK Igokea  79-63 Friendly Game Zagreb, Croatia
7 Monbus Obradoiro vs. ALBA Berlin  74-68 Semifinal, IV Torneo EncestaRias Villagarcia de Arousa, Spain
7 AX Armani Exchange Olimpia Milan vs. Fiat Turin  96-77 Semifinal, Torneo di Lucca Lucca, Italy
7 Germani Brescia Leonessa vs. Enisey Krasnoyarsk  76-85 Torneo di Bormio Bormio, Italy
7 Galatasaray Istanbul vs. Turk Telekom Ankara 81-79 Izmir Tournament Izmir, Turkey
7 Tofas Bursa vs. Bahcesehir KLJ. 92-76 Friendly Game Antalya, Turkey
7 Groningen vs. Fraport Skyliners 45-76 Antwerp Tournament Antwerp, Belgium
8 AS Monaco vs. Anadolu Efes Istanbul  60-70 Torneo Geovillage Olbia, Italy
8 Valencia Basket vs. Movistar Estudiantes  71-66 Friendly Game Inca, Spain
8 FC Bayern Munich vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar  74-84 Expert Jakob Cup Bayreuth, Germany
8 Tecnyconta Zaragoza vs. Partizan NIS Belgrade  87-81 Circuito Movistar Tarragona, Spain
8 Herbalife Gran Canaria vs. ALBA Berlin  94-96 3-4 place, IV Torneo EncestaRias Villagarcia de Arousa, Spain
8 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. AEK Athens  94-63 Friendly Game Belgrade, Serbia
8 Pallacanestro Varese vs. Dolomiti Energia Trento  78-58 X torneo Lombardia Dynamitick Desio, Italy
8 MoraBanc Andorra vs. Divina Seguros Joventut  83-85 Semifinal, Lliga Catalana Lleida, Spain
8 Fiat Turin vs. Pistoia  77-75 3-4 place, Torneo di Lucca Lucca, Italy
8 Sigal Prishtina vs. Mornar Bar  89-93 Friendly Game Pristina, Kosovo
8 Boulazac Basket Dorgogne vs. Limoges CSP  85-89 Tournoi Nouvelle Aquitaine Limoges, France
8 Galatasaray Istanbul vs. Pinar Karsiyaka  69-81 Izmir Tournament Izmir, Turkey
8 Giants Antwerp vs. Fraport Skyliners 85-66 Final, Antwerp Tournament Antwerp, Belgium
9 Cedevita Zagreb vs. KK Split  82-88 Friendly Game Zagreb, Croatia
9 Darussafaka Istanbul vs. AS Monaco  71-63 3-4 place, Torneo Geovillage Olbia, Italy
9 Lokomotiv Kuban Krasnodar vs. Brose Bamberg  64-87 Final, Expert Jakob Cup Bayreuth, Germany
9 Arka Gdynia - KK Primorska Koper 82-96 XVI Wojtka Michniewicza Memoria Tournament Poland
9 Iberostar Tenerife vs. Partizan NIS Belgrade  103-65 Circuito Movistar Tarragona, Spain
9 Dolomiti Energia Trento vs. Cremona  70-93 3-4 place, X Trofeo Lombardia Dynamitick Desio, Italy
9 FC Barcelona Lassa vs. MoraBanc Andorra 76-94 Final, Lliga Catalana Lleida, Spain
9 Limoges CSP vs. Poitiers Basket 86 89-70 3-4 place, Tournoi Nouvelle Aquitaine Limoges, France
10 Limburg United vs. Fraport Skyliners 70-80 Friendly game Hasselt, Belgium
10 BC Prienai vs. Zenit St.Petersburg 67-92 Friendly game Prienai, Lithuania
10 Turk Telekom Ankara vs. Turkey NT 73-86 Exhibition game Ankara, Turkey
11 Galatasaray Odeabank Istanbul vs. Sakarya BB 86-76 Friendly Game Istanbul, Turkey
11 Partizan NIS Belgrade vs. Angola NT 90-75 Friendly Game Lleida, Spain
12 FC Barcelona Lassa vs. Partizan NIS Belgrade 101-64 Friendly Game Les Borgues Blanques, Spain
12 CSKA Moscow vs. AS Monaco 69-58 Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Zalgiris Kaunas vs. Tofas Bursa 82-70 Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Antwerp Giants 83-77 Friendly Game Belgrade, Serbia
12 Mornar Bar vs. Sigal Prishtina 100-75 Friendly Game -
13 Unicaja Malaga vs. Olympiacos Piraeus 77-94 Torneo Costa del Sol Benalmadena, Spain
13 Banvit Bandirma vs. AS Monaco 83-60  Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Siauliai vs. Zenit St. Petersburg 85-112 Raimundo Sarguno Cup Panevezys, Lithuania
13 Turk Telekom Ankara vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar 111-78 Friendly Game Istanbul, Turkey
14 Galatasaray Istanbul vs. Turk Telekom Ankara 81-79 Friendly Game Istanbul, Turkey
14 Tofas Bursa vs. Anadolu Efes Istanbul 77-83 Gloria Cup Antalya, Turkey
14 ASVEL Villeurbanne vs. Oostende 81-69 DLSI Cup Graverlines, France
14 Lietkabelis Panevezys vs. Zenit St. Petersburg 74-89 Final, Raimundo Sarguno Cup Panevezys, Lithuania
14 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Nizhny Novgorod 88-77 Friendly game Belgrade, Serbia
14 BC Rytas vs. Ventspils 82-61 Vladas Garastas Cup Klaipeda, Lithuania
14 Dolomiti Energia Trento vs. Pesaro 103-101 Semifinal, Memorial Brusinelli Trento, Italy
15 Cedevita Zagreb vs. KK Sibenik 108-66 Semifinal, Dubrava Cup Zagreb, Croatia
15 Germani Brescia Leonessa vs. Darussafaka  62-72 Friendly Game Lumezzane, Italy
15 Arka Gdynia vs. FC Barcelona Lassa  67-94 Friendly Game Gdynia, Poland
15 Valencia Basket vs. BAXI Manresa  77-61 Circuito Movistar Oviedo, Spain
15 BC Rytas vs. Kalev Cramo 68-85 Vladas Garastas Cup Klaipeda, Lithuania
15 Dolomiti Energia Trento vs. ZZ Leiden 65-53 Final, Memorial Brusinelli Trento, Italy
15 MoraBanc Andorra vs. Porto  84-63 Memorial Quino Salvo Vigo, Spain
15 Unicaja Malaga vs. Real Madrid  47-96 Torneo Costa del Sol Marbella, Spain
15 Galatasaray Istanbul vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar  89-85 Friendly Game Istanbul, Turkey
15 Fenerbahce Istanbul vs. CSP Limoges  75-84 Semifinal, Torneo di Cagliari Cagliari, Italy
15 ALBA Berlin vs. Rasta Vechta  74-68 Friendly Game Oranienburg, Germany
15 Gravelines vs. ASVEL 74-70 Final, DLSI Cup Graverlines, France
15 Fiat Turin vs. Cremona  81-91 Memorial Mingotti Gussago, Italy
15 Mornar Bar vs. Novosibirsk  84-81 Friendly game Bar, Montenegro
16 Valencia Basket vs. Herbalife Gran Canaria 108-102
Circuito Movistar Oviedo, Spain
16 Cedevita Zagreb vs. Cibona Zagreb 94-67
Final, Dubrava Cup Zagreb, Croatia
16 Tofas Bursa vs. AS Monaco 83-77
5th place, Gloria Cup Antalya, Turkey
16 Limoges CSP vs. Dinamo Sassari 65-73
Final, Torneo di Cagliari Cagliari, Italy
16 Fraport Skyliners Frankfurt vs. HAKRO Merlins Crailsheim 62-67
Friendly Game Frankfurt, Germany
17 Zenit St. Petersburg vs. Tsmoki Minsk 98-69 Friendly Game Lithuania
17 FMP Zeleznik vs. Mornar Bar 79-58 Friendly Game Belgrade, Serbia
18 FMP Zeleznik vs. Mornar Bar 82-86 Friendly Game Belgrade, Serbia
18 Fiat Torino vs. Darussafaka Istanbul 65-79 Friendly Game Torino, Italy
19 Valencia Basket vs. TAU Castello   Friendly Game Castellon, Spain
19 Tofas Bursa vs. Turk Telekom Ankara   Bursa Tournament Bursa, Turkey
20 MoraBanc Andorra vs. Tecnyconta Zaragoza   Friendly Game Alguaire, Spain
20 Mornar Bar vs. Partizan NIS Belgrade   ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
20 Tofas Bursa vs. Promitheas BC   Bursa Tournament Bursa, Turkey
21 Cedevita Zagreb vs. KK Zadar   ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
21 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Petrol Olimpija   ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
21 Germani Brescia Leonessa vs. Victoria Libertas Pesaro   Roberto Ferrari Trophy Brescia, Italy
21 Galatasaray Odeabank Istanbul vs. UNICS Kazan   Trophy Crete, Greece
22 3-4 place and Final, Germani Brescia Leonessa   Roberto Ferrari Trophy Brescia, Italy
22 Semifinals   ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
22 3-4 place and Final, Tofas Bursa, Turk Telekom   Bursa Tournament Bursa, Turkey
23 Final   ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
23 Tecnyconta Zaragoza vs. ALBA Berlin   Trofeo Ibercaja, Ciudad de Zaragoza Zaragoza, Spain
23 Unicaja Malaga vs. Real Betis or Granada   Final, Copa Andalucia Alhaurin de la Torre, Spain
23 Valencia Basket vs. Divina Seguros Joventut   Trofeo Ciutat de Valencia Valencia, Spain
23 Fraport Skyliners Frankfurt vs. Telekom Baskets Bonn   Friendly Game Frankfurt, Germany
23 3-4 place and Final, Galatasaray, UNICS   Trophy Crete, Greece
25 Banvit Bandirma vs. Tofas Bursa   Friendly Game Izmir, Turkey
25 KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz vs. ALBA Berlin   Trofeo Alava Vitoria-Gasteiz, Spain
26 Tofas Bursa vs. Pinar Karsiyaka   Friendly Game Izmir, Turkey
29 AX Milan vs. Germani Brescia Leonessa   Semifinal, Supercoppa Brescia, Italy
29 Dolomiti Energia Trento vs. Fiat Turin   Semifinal, Supercoppa Brescia, Italy
29 CSKA Moscow vs. UNICS Kazan   Alexander Gomelsky Cup Moscow, Russian Federation
30 (AX Milan, Brescia, Trento, Turin)   Final, Supercoppa Brescia, Italy
30 3-4 place and Final   Alexander Gomelsky Cup Moscow, Russian Federation