7DAYS EuroCup preseason: Turin reaches Italian Supercup finals

Sep 29, 2018 by Eurocupbasketball.com Print
7DAYS EuroCup preseason: Turin reaches Italian Supercup finals

Fiat Turin will play against AX Armani Exchange Olimpia Milan in the final of the Italian Supercup. On Saturday, Turin defeated a fellow 7DAYS EuroCup side Dolomiti Energia Trento 81-72, to book a place in Sunday’s title game. Turin took control from the start, opened a double-digit lead in the second quarter, and led 40-30 at halftime. Trento answered in the third, and got within 55-52, however, Tekele Cotton started another Turin’s run which Jamil Wilson capped with a three-pointer, opening 75-61 lead. Turin never looked back as Cotton finished with 21 points and Wilson had 16. Tyshawn Taylor contributed with 15, and James McAdoo with 14 in victory. Nikola Jovanovic paced Trento with 15 points, and Toto Forray scored 14 in defeat. Zenit St. Petersburg concluded its preseason slate of games with 82-72 win over a fellow Russian club Burevestnik. Jalen Reynolds collected 21 points and 11 rebounds, and Philip Scrubb added 16 points in victory.

  AUGUST      
Date Game
Result
Trophy Place
21 Cedevita Zagreb vs. Terme Olimia 105-49 Friendly Game Rogla, Slovenia
24 ratiopharm Ulm vs. medi bayreuth 87-92 Friendly Game Ulm, Germany
24 Dolimiti Energia Trento vs. FC Bayern Munich 57-91 Friendly Game Riva del Garda, Italy
25 Limoges CSP vs. Le Mans 72-76 2ème Trophée Sixième Homme Tours, France
25 ASVEL Villeurbanne vs. Saint-Chamond 76-62 Show Basket Pro Le Puy-en-Velay, France
26 Cedevita Zagreb vs. Telekom Bonn 89-66 Friendly Game Rogla, Slovenia
27 ALBA Berlin vs. Zielona Gora 106-92 Friendly Game Berlin, Germany
28 Rytas Vilnius vs. BC Start 100-71 Friendly Game Vilnius, Lithuania
29 Germani Brescia Leonessa vs. Cremona 74-52 Friendly Game Pisogne, Italy
29 ASVEL Villeurbanne vs. Elan Chalon 93-66 Ain Star Game Bourg-en-Bresse, France
29 Orleans Loiret Basket vs. Limoges CSP 81-87 Friendly Game Orleans, France
29 AS Monaco vs. Antibes Sharks 74-73 Friendly Game Fontvieille, Monaco
29 ratiopharm Ulm vs. Jena 106-80 Friendly Game Ulm, Germany
29 Partizan NIS Belgrade vs. EWE Baskets Oldenburg 93-95 OT Friendly Game Belgrade, Serbia
29 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Crailsheim Merlins 100-54 Friendly Game Belgrade, Serbia
30 Valencia Basket vs. UCAM Murcia 85-58 Friendly Game Alcoy, Spain
30 Elan Chalon vs. Mornar Bar 104-78 Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
31 ASVEL Villeurbanne vs. Mornar Bar 86-66 Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France

  SEPTEMBER      
Date Game Result Trophy Place
1 Partizan NIS Belgrade vs. Cluj 68-75 Friendly game Belgrade, Serbia
1 BAXI Manresa vs. Morabanc Andorra 77-75 Friendly Game St. Julia de Vilatorta, Spain
1 JL Bourg vs. Mornar Bar 115-86 5th place, Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
1 ASVEL Villeurbanne vs. JDA Dijon 82-55 Final, Ain Star Game Belleville-sur-Saône, France
1 Cedevita Zagreb vs. Mitteldeutscher MBC 87-59 Friendly Game Zagreb, Croatia
1 ALBA Berlin vs. Bayreuth 92-88 Friendly Game Berlin, Germany
1 Arka Gdynia vs. Polpharma Starograd 100-82 Friendly Game  
1 Levallois Metropolitans vs. Limoges CSP 72-81 Trophy Michael Brooks Levallois, France
1 Fraport Skyliners vs. s.Oliver Wuerzburg 79-85 Gezeiten Haus Cup Bad Honnef, Germany
2 Anadolu Efes Istanbul vs. ratiopharm Ulm  85-67 Torneo di Bormio Bormio, Italy
2 Unicaja Malaga vs. Movistar Estudiantes  75-92 Circuito Movistar Guadalajara, Spain
2 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Dinamik Belgrade  100-63 Friendly Game Belgrade, Serbia
2 Cedevita Zagreb vs. Egis Kormend  87-59 Friendly Game Zagreb, Croatia
2 Rytas Vilnius vs. VEF Riga  97-80 Friendly Game Vilnius, Lithuania
2 Dragons Rhoendorf vs. Fraport Skyliners  36-99 3rd place, Gezeiten Haus Cup Bad Honnef, Germany
3 Unicaja Malaga vs. San Pablo Burgos  86-93 Circuito Movistar Guadalajara, Spain
4 Germani Brescia Leonessa vs. Anadolu Efes Istanbul  62-82 Torneo di Bormio Bormio, Italy
4 Turkey NT vs. Galatasaray 92-76 Friendly game Istanbul, Turkey
4 ratiopharm Ulm vs. Enisey 67-65 Friendly game Bormio, Italy
5 KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz vs. Partizan NIS Belgrade  91-54 Friendly Game Monzon, Spain
6 MoraBanc Andorra vs. Pau-Lacq-Orthez  100-79 Friendly Game Escaldes-Engordany, Andorra
6 Germani Brescia Leonessa vs. S. Oliver Wurzburg
 68-75 Torneo di Bormio Bormio, Italy
6 Mornar Bar vs. Enel Brindisi  76-94 Friendly Game Bari, Italy
7 Unicaja Malaga vs. Montakit Fuenlabrada  107-82 III Torneo Luis Casimiro Puertollano, Spain
7 Cedevita Zagreb vs. KK Igokea  79-63 Friendly Game Zagreb, Croatia
7 Monbus Obradoiro vs. ALBA Berlin  74-68 Semifinal, IV Torneo EncestaRias Villagarcia de Arousa, Spain
7 AX Armani Exchange Olimpia Milan vs. Fiat Turin  96-77 Semifinal, Torneo di Lucca Lucca, Italy
7 Germani Brescia Leonessa vs. Enisey Krasnoyarsk  76-85 Torneo di Bormio Bormio, Italy
7 Galatasaray Istanbul vs. Turk Telekom Ankara 81-79 Izmir Tournament Izmir, Turkey
7 Tofas Bursa vs. Bahcesehir KLJ. 92-76 Friendly Game Antalya, Turkey
7 Groningen vs. Fraport Skyliners 45-76 Antwerp Tournament Antwerp, Belgium
8 AS Monaco vs. Anadolu Efes Istanbul  60-70 Torneo Geovillage Olbia, Italy
8 Valencia Basket vs. Movistar Estudiantes  71-66 Friendly Game Inca, Spain
8 FC Bayern Munich vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar  74-84 Expert Jakob Cup Bayreuth, Germany
8 Tecnyconta Zaragoza vs. Partizan NIS Belgrade  87-81 Circuito Movistar Tarragona, Spain
8 Herbalife Gran Canaria vs. ALBA Berlin  94-96 3-4 place, IV Torneo EncestaRias Villagarcia de Arousa, Spain
8 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. AEK Athens  94-63 Friendly Game Belgrade, Serbia
8 Pallacanestro Varese vs. Dolomiti Energia Trento  78-58 X torneo Lombardia Dynamitick Desio, Italy
8 MoraBanc Andorra vs. Divina Seguros Joventut  83-85 Semifinal, Lliga Catalana Lleida, Spain
8 Fiat Turin vs. Pistoia  77-75 3-4 place, Torneo di Lucca Lucca, Italy
8 Sigal Prishtina vs. Mornar Bar  89-93 Friendly Game Pristina, Kosovo
8 Boulazac Basket Dorgogne vs. Limoges CSP  85-89 Tournoi Nouvelle Aquitaine Limoges, France
8 Galatasaray Istanbul vs. Pinar Karsiyaka  69-81 Izmir Tournament Izmir, Turkey
8 Giants Antwerp vs. Fraport Skyliners 85-66 Final, Antwerp Tournament Antwerp, Belgium
9 Cedevita Zagreb vs. KK Split  82-88 Friendly Game Zagreb, Croatia
9 Darussafaka Istanbul vs. AS Monaco  71-63 3-4 place, Torneo Geovillage Olbia, Italy
9 Lokomotiv Kuban Krasnodar vs. Brose Bamberg  64-87 Final, Expert Jakob Cup Bayreuth, Germany
9 Arka Gdynia - KK Primorska Koper 82-96 XVI Wojtka Michniewicza Memoria Tournament Poland
9 Iberostar Tenerife vs. Partizan NIS Belgrade  103-65 Circuito Movistar Tarragona, Spain
9 Dolomiti Energia Trento vs. Cremona  70-93 3-4 place, X Trofeo Lombardia Dynamitick Desio, Italy
9 FC Barcelona Lassa vs. MoraBanc Andorra 76-94 Final, Lliga Catalana Lleida, Spain
9 Limoges CSP vs. Poitiers Basket 86 89-70 3-4 place, Tournoi Nouvelle Aquitaine Limoges, France
10 Limburg United vs. Fraport Skyliners 70-80 Friendly game Hasselt, Belgium
10 BC Prienai vs. Zenit St.Petersburg 67-92 Friendly game Prienai, Lithuania
10 Turk Telekom Ankara vs. Turkey NT 73-86 Exhibition game Ankara, Turkey
11 Galatasaray Odeabank Istanbul vs. Sakarya BB 86-76 Friendly Game Istanbul, Turkey
11 Partizan NIS Belgrade vs. Angola NT 90-75 Friendly Game Lleida, Spain
12 FC Barcelona Lassa vs. Partizan NIS Belgrade 101-64 Friendly Game Les Borgues Blanques, Spain
12 CSKA Moscow vs. AS Monaco 69-58 Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Zalgiris Kaunas vs. Tofas Bursa 82-70 Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Antwerp Giants 83-77 Friendly Game Belgrade, Serbia
12 Mornar Bar vs. Sigal Prishtina 100-75 Friendly Game -
13 Unicaja Malaga vs. Olympiacos Piraeus 77-94 Torneo Costa del Sol Benalmadena, Spain
13 Banvit Bandirma vs. AS Monaco 83-60  Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Siauliai vs. Zenit St. Petersburg 85-112 Raimundo Sarguno Cup Panevezys, Lithuania
13 Turk Telekom Ankara vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar 111-78 Friendly Game Istanbul, Turkey
14 Galatasaray Istanbul vs. Turk Telekom Ankara 81-79 Friendly Game Istanbul, Turkey
14 Tofas Bursa vs. Anadolu Efes Istanbul 77-83 Gloria Cup Antalya, Turkey
14 ASVEL Villeurbanne vs. Oostende 81-69 DLSI Cup Graverlines, France
14 Lietkabelis Panevezys vs. Zenit St. Petersburg 74-89 Final, Raimundo Sarguno Cup Panevezys, Lithuania
14 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Nizhny Novgorod 88-77 Friendly game Belgrade, Serbia
14 BC Rytas vs. Ventspils 82-61 Vladas Garastas Cup Klaipeda, Lithuania
14 Dolomiti Energia Trento vs. Pesaro 103-101 Semifinal, Memorial Brusinelli Trento, Italy
15 Cedevita Zagreb vs. KK Sibenik 108-66 Semifinal, Dubrava Cup Zagreb, Croatia
15 Germani Brescia Leonessa vs. Darussafaka  62-72 Friendly Game Lumezzane, Italy
15 Arka Gdynia vs. FC Barcelona Lassa  67-94 Friendly Game Gdynia, Poland
15 Valencia Basket vs. BAXI Manresa  77-61 Circuito Movistar Oviedo, Spain
15 BC Rytas vs. Kalev Cramo 68-85 Vladas Garastas Cup Klaipeda, Lithuania
15 Dolomiti Energia Trento vs. ZZ Leiden 65-53 Final, Memorial Brusinelli Trento, Italy
15 MoraBanc Andorra vs. Porto  84-63 Memorial Quino Salvo Vigo, Spain
15 Unicaja Malaga vs. Real Madrid  47-96 Torneo Costa del Sol Marbella, Spain
15 Galatasaray Istanbul vs. Lokomotiv Kuban Krasnodar  89-85 Friendly Game Istanbul, Turkey
15 Fenerbahce Istanbul vs. CSP Limoges  75-84 Semifinal, Torneo di Cagliari Cagliari, Italy
15 ALBA Berlin vs. Rasta Vechta  74-68 Friendly Game Oranienburg, Germany
15 Gravelines vs. ASVEL 74-70 Final, DLSI Cup Graverlines, France
15 Fiat Turin vs. Cremona  81-91 Memorial Mingotti Gussago, Italy
15 Mornar Bar vs. Novosibirsk  84-81 Friendly game Bar, Montenegro
16 Valencia Basket vs. Herbalife Gran Canaria 108-102
Circuito Movistar Oviedo, Spain
16 Cedevita Zagreb vs. Cibona Zagreb 94-67
Final, Dubrava Cup Zagreb, Croatia
16 Tofas Bursa vs. AS Monaco 83-77
5th place, Gloria Cup Antalya, Turkey
16 Limoges CSP vs. Dinamo Sassari 65-73
Final, Torneo di Cagliari Cagliari, Italy
16 Fraport Skyliners Frankfurt vs. HAKRO Merlins Crailsheim 62-67
Friendly Game Frankfurt, Germany
17 Zenit St. Petersburg vs. Tsmoki Minsk 98-69 Friendly Game Lithuania
17 FMP Zeleznik vs. Mornar Bar 79-58 Friendly Game Belgrade, Serbia
18 FMP Zeleznik vs. Mornar Bar 82-86 Friendly Game Belgrade, Serbia
18 Fiat Torino vs. Darussafaka Istanbul 65-79 Friendly Game Torino, Italy
19 Valencia Basket vs. TAU Castello  55-88 Friendly Game Castellon, Spain
19 Tofas Bursa vs. Turk Telekom Ankara 102-103 OT Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
19 Lokomotiv Kuban Krasnodar vs. Afyon Belediye 78-66 Gloria Cup Turkey
19 ratiopharm Ulm vs. Merlins Crailsheim 92-85 Friendly Game Ulm, Germany
19 Rytas Vilnius vs. Enisey Krasnoyarsk 89-75 Friendly Game Vilnius, Lithuania
19 Panathinaikos OPAP Athens vs. Unics Kazan 74-70 Friendly Game Athens, Greece
20 MoraBanc Andorra vs. Tecnyconta Zaragoza  84-77 Friendly Game Alguaire, Spain
20 Mornar Bar vs. Partizan NIS Belgrade  77-91 ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
20 Tofas Bursa vs. Promitheas BC  87-62 Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
20 MHP Reisen vs. Arka Gdynia 114-93 Friendly Game Ludwigsburg, Germany
20 Zenit St. Petersburg vs. Universitesi Buyukcekmece 81-78 Gloria Cup Antalya, Turkey
21 Besiktas vs. Lokomotiv Kuban  66-78 Gloria Cup Antalya, Turkey
21 Galatasaray Odeabank Istanbul vs. UNICS Kazan  69-75 3rd I. B. Tournament Crete Crete, Greece
21 Turk Telekom vs. Promitheas BC 66-88 Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Cedevita Zagreb vs. KK Zadar  85-77 ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
21 Afyon Belediyesi vs. Zenit St Petersburg 76-97 Gloria Cup Antalya, Turkey
21 Crvena Zvezda mts Belgrade vs. Petrol Olimpija  86-60 ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
21 Germani Brescia Leonessa vs. Victoria Libertas Pesaro  74-53 Roberto Ferrari Trophy Brescia, Italy
22 Buducnost VOLI Podgorica vs. Partizan NIS Belgrade  90-87 Semifinal, ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
22 Cedevita Zagreb vs. Crvena Zvezda mts Belgrade  68-79 Semifinal, ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
22 Turk Telekom Ankara vs. Pinar  93-89 Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
22 Tofas Bursa vs. Adatip Sakarya  84-82 Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
22 Final, Germani Brescia Leonessa vs. Varese  70-68 Roberto Ferrari Trophy Brescia, Italy
23 Besiktas vs. Zenit St Petersburg  88-82 Gloria Cup Antalya, Turkey
23 Unicaja Malaga vs. Real Betis E. Plus  102-65 Final, Copa Andalucia Alhaurin de la Torre, Spain
23 Fraport Skyliners Frankfurt vs. Telekom Baskets Bonn  76-73 Friendly Game Frankfurt, Germany
23 Tecnyconta Zaragoza vs. ALBA Berlin  97-70 Trofeo Ibercaja, Ciudad de Zaragoza Zaragoza, Spain
23 Valencia Basket vs. Divina Seguros Joventut  76-78 Trofeo Ciutat de Valencia Valencia, Spain
23 3-4 place, Galatasaray Istanbul vs. Hapoel Jerusalem  94-87 3rd I. B. Tournament Crete Crete, Greece
23 Final, Olympiacos Piraeus vs. UNICS Kazan  70-65 3rd I. B. Tournament Crete Crete, Greece
23 Final, Buducnost VOLI Podgorica vs. Crvena Zvezda mts Belgrade  75-89 ABA Supercup Laktasi, Bosnia and Herzegovina
25 Pinar Karsiyaka vs. Tofas Bursa 66-75 Pinar Cup Izmir, Turkey
25 KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz vs. ALBA Berlin 87-77 Trofeo Alava Vitoria-Gasteiz, Spain
25 Trefl Sopot vs. Arka Gdynia 75-63 Friendly game Sopot, Poland
25 Dolomiti Energia Trento vs. Zielona Gora 75-79 Friendly game Trento, Italy
26 Tofas Bursa vs. Banvit Bandirma  91-81 Pinar Cup Izmir, Turkey
29 AX Milan vs. Germani Brescia Leonessa 81-59 Semifinal, Supercoppa Brescia, Italy
29 Zenit st. Petersburg vs. Burevestnik 82-72 Friendly game St. Petersburg, Russian Federation
29 Dolomiti Energia Trento vs. Fiat Turin 72-81 Semifinal, Supercoppa Brescia, Italy
29 CSKA Moscow vs. UNICS Kazan 96-65 Alexander Gomelsky Cup Moscow, Russian Federation
30 FIAT Turin vs AX Milan   Final, Supercoppa Brescia, Italy
30 Olympiacos Piraeus vs. Unics Kazan   3-4 place, Alexander Gomelsky Cup Moscow, Russian Federation