EuroCup preseason: Venice wins tournament

Sep 01, 2019 by Eurocupbasketball.com Print
EuroCup preseason: Venice wins tournament

Umana Reyer Venice captured the crown at the preseason Lignano Sabbiadoro Tournament with a 73-59 victory over Happy Casa Brindisi on Saturday night. Mitchell Watt paced the winners with 16 points and Jeremy Chappell, Austin Daye and Stefano Tonut added 9 points apiece. Adrian Banks led the Brindisi attack with 16 points. After leading 52-49 through three quarters, Venice scored the first 8 points in the fourth to take control for good. Earlier, Segafredo Virtus Bologna won the third-place game at the same event 69-92 against Apu OWW Udine. Frank Gaines scored 16 for the winners, Kyle Weems netted15, Vince Hunter 12, Filippo Baldi Rossi 11 and Julian Gamble 10.

AUGUST
Date Game Result Trophy Place
24 AS Monaco vs. Galatasaray 78-58 Friendly game Bormio, Italy
24 Nanterre 92 vs. Orleans 72-97 Friendly game Orleans, France
24 Segafredo Virtus vs. Cantu 68-84 Friendly game Chiavenna, Italy
25 EWE Baskets vs. KK Sloboda Uzice 93-67 Friendly game Zlatibor
25 AS Monaco vs. Anadolu Efes 77-68 Friendly game Bormio, Italy
26 Buducnost VOLI vs. Khimki Moscow Region 83-74 Friendly game Slovenia
26 Joventut Badalona vs. BAXI Manresa 86-99 Friendly game Artes, Spain
27 Limoges CSP vs. Levallois 91-74 Friendly game Saint Junien, France
28 EWE Baskets vs.Zlatibor 95-83 Friendly game Zlatibor
28 Cedevita Olimpija vs. Inter Bratislava 75-61 Friendly game Rogla, Slovenia
29 Promitheas Patras vs. AS Karditsa 78-53 Friendly game Portaria, Greece
29 Buducnost VOLI vs. Nizhny Novgorod 79-74 Friendly game Slovenia
30 EWE Baskets vs. Bamberg 83-86 Friendly game Belgrade, Serbia
30 AS Monaco vs. ALBA Berlin 81-76 Friendly game Berlin, Germany
30 MoraBanc Andorra vs. BAXI Manresa 80-68 Friendly game Pas de la Casa, Andorra
30 Segafredo Virtus vs. Brindisi 78-85 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
30 Umana Reyer Venice vs. Udine 88-58 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
31 Lokomotiv Kuban vs. Zlatorog Lasko 110-40 Friendly game Rogaska Slatina, Slovenia
31 Joventut Badalona vs. Casademont Zaragoza 74-90 Friendly game Monzon, Spain
31 Limoges CSP vs. Pau-Orthez 92-82 Nouvelle Aquitaine Tournament Boulazac, France
31 Nanterre 92 vs. Cholet 78-74 Golfe Trophy Kercado, France
31 Segafredo Virtus vs. Udine 92-69 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
31 Umana Reyer Venice vs. Brindisi 73-59 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
SEPTEMBER
Date Game Result Trophy Place
1 EWE Baskets vs. Roter Stern Belgrade 75-80 Friendly game Belgrade, Serbia
1 AS Monaco vs. Mitteldeutscher 99-81 Friendly game Berlin, Germany
1 Limoges CSP vs. Boulazac 77-89 Nouvelle Aquitaine Tournament Boulazac, France
1 Nanterre 92 vs. Metropolitains 92 74-91 Golfe Trophy Kercado, France
2 Darussafaka vs. Galatasaray Friendly game Istanbul, Turkey
3 Cedevita Olimpija vs. Nizhny Novgorod Friendly game Kranjska Gora, Slovenia
4 Darussafaka vs. Crvena Zvezda Friendly game Belgrade, Serbia
4 Promitheas Patras vs. Agriniou Friendly game Agrinio, Greece
4 Lokomotiv Kuban vs. Helios Friendly game Rogaska Slatina, Slovenia
4 Umana Reyer Venice vs. Treviso Friendly game Pieve di Soligo, Italy
5 Darussafaka vs. Partizan NIS Friendly game Belgrade, Serbia
5 Tofas Bursa vs. Besiktas Smart Casual Cup Antalya, Turkey
5 MoraBanc Andorra vs. FC Barcelona Friendly game Sant Julia de Vilatorta, Spain
5 Unicaja Malaga vs. Zenit St Petersburg Costa del Sol Trophy Frigiliana, Spain
6 Darussafaka vs. Mega Bemax Friendly game Belgrade, Serbia
6 AS Monaco vs. Besiktas Smart Casual Cup Antalya, Turkey
6 Buducnost VOLI vs. Cluj Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
6 Cedevita Olimpija vs. Gaziantep Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
6 Joventut Badalona vs. BAXI Manresa Friendly game Sant Julia de Vilatorta, Spain
6 Limoges CSP vs. Orleans / Boulazac / Oostende Tournament Bourges, France
6 UNICS Kazan vs. Bahcesehir Smart Casual Cup Antalya, Turkey
6 Umana Reyer Venice vs. Pistoia / Olympiacos / Efes Lucca Tournament Lucca, Italy
6 UNICS Kazan vs. Turk Telekom Smart Casual Cup Antalya, Turkey
7 EWE Baskets vs. RASTA Vechta Friendly game Oldenburg, Germany
7 AS Monaco vs. Tofas Bursa Smart Casual Cup Antalya, Turkey
7 Promitheas Patras vs. Aris Friendly game Ioannina, Greece
7 Buducnost VOLI vs. Gaziantep / Cedevita Olimpija Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
7 Lokomotiv Kuban vs. Sencur Friendly game Trieste, Italy
7 Cedevita Olimpija vs. Buducnost VOLI / Cluj Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
7 Limoges CSP vs. Orleans / Boulazac / Oostende Tournament Bourges, France
7 Nanterre 92 vs. TBD Brussels Tournament Brussels, Belgium
7 Segafredo Virtus vs. Cantu Matteo Bertolazzi Memorial Italy
7 UNICS Kazan vs. Turk Telekom Smart Casual Cup Antalya, Turkey
7 Unicaja Malaga vs. Real Madrid Costa del Sol Trophy Nerja, Spain
7 Umana Reyer Venice vs. Pistoia / Olympiacos / Efes Lucca Tournament Lucca, Italy
8 AS Monaco vs. TBD Smart Casual Cup Antalya, Turkey
8 Tofas Bursa vs. TBD Smart Casual Cup Antalya, Turkey
8 Nanterre 92 vs. TBD Brussels Tournament Brussels, Belgium
8 Segafredo Virtus vs. TBD Matteo Bertolazzi Memorial Italy
8 UNICS Kazan vs. TBD Smart Casual Cup Antalya, Turkey
9 EWE Baskets vs. Donar Groningen Friendly game Oldenburg, Germany
9 MoraBanc Andorra vs. BAXI Manresa Catalan League Badalona, Spain
9 Joventut Badalona vs. FC Barcelona Catalan League Badalona, Spain
11 Tofas Bursa vs. Bandirma Gloria Cup Antalya, Turkey
11 Promitheas Patras vs. Lavrio Friendly game Korinthos, Greece
11 Lokomotiv Kuban vs. Trieste Friendly game Trieste, Italy
11 Cedevita Olimpija vs. ratiopharm Ulm Friendly game Ljubljana, Slovenia
11 Umana Reyer Venice vs. Capodistria Friendly game Gorizia, Italy
12 Darussafaka vs. Oliver Wurzburg Friendly game Wurzburg, Germany
12 Tofas Bursa vs. CSKA Moscow Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Galatasaray Doga Sigorta vs. Zalgiris Kaunas Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Galatasaray Doga Sigorta vs. Anadolu Efes Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Buducnost VOLI vs. Mega Bemax Friendly game Belgrade, Serbia
13 MoraBanc Andorra vs. Pau-Orthez Friendly game Pau, France
13 Limoges CSP vs. BAXI Manresa Friendly game Limoges, France
13 Segafredo Virtus vs. Umana Reyer Venice / Treviso / Trento Jesolo Tournament Jesolo, Italy
14 EWE Baskets vs. Telekom Bonn Friendly game Oldenburg, Germany
14 Darussafaka vs. Bayreuth Bayreuth Tournament Bayreuth, Germany
14 Promitheas Patras vs. Panathinaikos / UNICS Kazan / KK FMP Orange Trophy
14 Cedevita Olimpija vs. Vanoli Cremona International tournament Desio, Italy
14 Segafredo Virtus vs. Umana Reyer Venice / Treviso / Trento Jesolo Tournament Jesolo, Italy
15 Darussafaka vs. Bamberg / Ludwigsburg Bayreuth Tournament Bayreuth, Germany
15 Promitheas Patras vs. Panathinaikos / UNICS Kazan / KK FMP Orange Trophy
15 MoraBanc Andorra vs. Joventut Badalona Friendly game Escaldes Angordany, Andorra
15 Cedevita Olimpija vs. TBD International tournament Desio, Italy
15 Final Games Gloria Cup Antalya, Turkey
17 Promitheas Patras vs. TBD Mavroskoufia Tournament Thessaloniki, Greece
18 Darussafaka vs. Lokomotiv Kuban Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
18 Tofas Bursa vs. Gaziantep Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
18 Promitheas Patras vs. TBD Mavroskoufia Tournament Thessaloniki, Greece
18 Joventut Badalona vs. Bilbao Basket Friendly game Olite, Navarra
19 Tofas Bursa vs. Koleji Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
19 MoraBanc Andorra vs. Casademont Zaragoza Friendly game Balaguer, Spain
19 Lokomotiv Kuban vs. Ormanspor Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
20 Darussafaka vs. Ormanspor Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
20 Segafredo Virtus vs. Fenerbahce Beko Istanbul Porelli Memorial Bologna, Italy
21 Darussafaka vs. Tofas Bursa / Koleji / Gaziantep Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Tofas Bursa vs. TBD Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Lokomotiv Kuban vs. TBD Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Umana Reyer Venice vs. Brindisi / Cremona / Sassari Italian SuperCup Bari, Italy
22 Umana Reyer Venice vs. Brindisi / Cremona / Sassari Italian SuperCup Bari, Italy
23 Darussafaka vs. Lokomotiv Kuban Friendly game Istanbul, Turkey
24 Promitheas Patras vs. CSKA Moscow Gomelskiy Cup Moscow, Russia
24 UNICS Kazan vs. Olympiacos Piraeus Gomelskiy Cup Moscow, Russia
25 Promitheas Patras vs. Olympiacos / UNICS Gomelskiy Cup Moscow, Russia
25 Lokomotiv Kuban vs. Besiktas Friendly game Istanbul, Turkey
26 Promitheas Patras vs. Olympiacos / CSKA Moscow / UNICS Gomelskiy Cup Moscow, Russia