7DAYS EuroCup preseason: UNICS, Brescia win tournaments

Sep 08, 2019 by Eurocupbasketball.com Print
7DAYS EuroCup preseason: UNICS, Brescia win tournaments

UNICS Kazan captured the title at the Gloria Smart Casual Cup in Antalya, Turkey, on Sunday with a 71-64 victory over fellow 7DAYS EuroCup side AS Monaco. Errick McCollom scored 22 points and dished 5 assists to pace the victors, Alex Tyus rocked to the tune of 16 points and 9 rebounds and Jamar Smith fired in 13 points for UNICS. J.J. O'Brien was Monaco's high scorer with 18 points, Anthony Clemmons had 12 and Dylan Ennis 11. Tofas Bursa placed third in the event after a 79-74 victory over Turk Telekom Ankara. Tofas dominated early, jumping out to a 7-16 lead, which became 10-28 after 10 minutes and 28-50 at halftime. The difference stood at 19 heading into the fourth quarter before Turk Telekom rallied late. Matt Lojeski and D.J. White scored 14 points each; Tariq Phillip added 13 points, Barıs Ermis contributed 12 points and 8 assists and Devin Williams collected10 rebounds in the victory. T.J. Campbell led Turk Telekom with 15 points and Metin Turen scored 13 in defeat.

 

Germani Brescia Leonessa took home the trophy from the Matteo Bertolazzi Memorial after an 87-67 rout of another Italian 7DAYS EuroCup competitor, Virtus Segafredo Bologna. Brescia outscored Bologna in the first, second and fourth quarters en route to the victory. Ken Horton led all scorers with 15 points for the winning team, DeAndre Lansdowne added 14, Tommaso Laquintana had 11 and Andrea Zerini 10. Kyle Weems paced Bologna with 14 points and Frank Gaines and Alessandro Pajola scored 11 each. Hapoel Jerusalem bested Israeli League runner-up Maccabi Rishon Lezion 89-76 in the Israeli capital. Tamir Blatt and TaShawn Thomas led Jerusalem with 11 points apiece. Johnathan Williams stood out for Rishon with 19 points and 8 rebounds and Jordan Swing scored 17 points on 5-of-7 three-point shooting.


AUGUST
Date Game Result Trophy Place
24 AS Monaco vs. Galatasaray 78-58 Friendly game Bormio, Italy
24 Nanterre 92 vs. Orleans 72-97 Friendly game Orleans, France
24 Segafredo Virtus vs. Cantu 68-84 Friendly game Chiavenna, Italy
25 EWE Baskets vs. KK Sloboda Uzice 93-67 Friendly game Zlatibor
25 AS Monaco vs. Anadolu Efes 77-68 Friendly game Bormio, Italy
26 Buducnost VOLI vs. Khimki Moscow Region 83-74 Friendly game Slovenia
26 Joventut Badalona vs. BAXI Manresa 86-99 Friendly game Artes, Spain
27 Limoges CSP vs. Levallois 91-74 Friendly game Saint Junien, France
28 EWE Baskets vs.Zlatibor 95-83 Friendly game Zlatibor
28 Cedevita Olimpija vs. Inter Bratislava 75-61 Friendly game Rogla, Slovenia
29 Promitheas Patras vs. AS Karditsa 78-53 Friendly game Portaria, Greece
29 Buducnost VOLI vs. Nizhny Novgorod 79-74 Friendly game Slovenia
30 EWE Baskets vs. Bamberg 83-86 Friendly game Belgrade, Serbia
30 AS Monaco vs. ALBA Berlin 81-76 Friendly game Berlin, Germany
30 MoraBanc Andorra vs. BAXI Manresa 80-68 Friendly game Pas de la Casa, Andorra
30 Segafredo Virtus vs. Brindisi 78-85 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
30 Umana Reyer Venice vs. Udine 88-58 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
31 Lokomotiv Kuban vs. Zlatorog Lasko 110-40 Friendly game Rogaska Slatina, Slovenia
31 Joventut Badalona vs. Casademont Zaragoza 74-90 Friendly game Monzon, Spain
31 Limoges CSP vs. Pau-Orthez 92-82 Nouvelle Aquitaine Tournament Boulazac, France
31 Nanterre 92 vs. Cholet 78-74 Golfe Trophy Kercado, France
31 Segafredo Virtus vs. Udine 92-69 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
31 Umana Reyer Venice vs. Brindisi 73-59 Lignano Sabbiadoro Tournament Lignano Sabbiadoro, Italy
SEPTEMBER
Date Game Result Trophy Place
1 EWE Baskets vs. Roter Stern Belgrade 75-80 Friendly game Belgrade, Serbia
1 AS Monaco vs. Mitteldeutscher 99-81 Friendly game Berlin, Germany
1 Limoges CSP vs. Boulazac 77-89 Nouvelle Aquitaine Tournament Boulazac, France
1 Nanterre 92 vs. Metropolitains 92 74-91 Golfe Trophy Kercado, France
2 Darussafaka vs. Galatasaray 65-57 Friendly game Istanbul, Turkey
3 Cedevita Olimpija vs. Nizhny Novgorod 61-65 Friendly game Kranjska Gora, Slovenia
4 Darussafaka vs. Crvena Zvezda 73-92 Friendly game Belgrade, Serbia
4 Lokomotiv Kuban vs. Helios 83-67 Friendly game Rogaska Slatina, Slovenia
4 Umana Reyer Venice vs. Treviso 89-75 Friendly game Pieve di Soligo, Italy
5 Darussafaka vs. Partizan NIS 81-68 Friendly game Belgrade, Serbia
5 Tofas Bursa vs. Besiktas 75-57 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
5 MoraBanc Andorra vs. FC Barcelona 71-69 Friendly game Sant Julia de Vilatorta, Spain
5 Unicaja Malaga vs. Zenit St Petersburg 69-76 Costa del Sol Trophy Frigiliana, Spain
6 Darussafaka vs. Mega Bemax 82-80 Friendly game Belgrade, Serbia
6 AS Monaco vs. Besiktas 72-61 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
6 Buducnost VOLI vs. Cluj 82-79 Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
6 Cedevita Olimpija vs. Gaziantep 92-88 OT Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
6 Joventut Badalona vs. BAXI Manresa 96-91 OT Friendly game Sant Julia de Vilatorta, Spain
6 Limoges CSP vs. Orleans 87-77 Tournament Bourges, France
6 UNICS Kazan vs. Bahcesehir 82-60 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
6 Umana Reyer Venice vs. Anadolu Efes Istanbul 66-71 Lucca Tournament Lucca, Italy
6 Dolomiti Energia Trento vs. Pesaro 76-64 VII Memorial Gianni Brusinelli Trento, Italy
7 EWE Baskets vs. RASTA Vechta 103-97 Friendly game Oldenburg, Germany
7 AS Monaco vs. Tofas Bursa 61-60 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
7 Buducnost VOLI vs. Cedevita Olimpija 70-79 Mirza Delibasic Memorial Sarajevo, Bosnia
7 Lokomotiv Kuban vs. Sencur 84-70 Friendly game Trieste, Italy
7 Asseco Arka Gdynia vs. Anwil Wloclawek 83-101 Friendly game Poland
7 Limoges CSP vs. Oostende 91-93 Tournament Bourges, France
7 Nanterre 92 vs. Brussels 87-54 Brussels Tournament Brussels, Belgium
7 Galatasaray Doga Sigorta vs. Pinar Karsiyaka 91-81 Friendly game Istanbul, Turkey
7 Segafredo Virtus vs. Cantu 91-56 Matteo Bertolazzi Memorial Italy
7 Germani Brescia Leonessa vs. Varese 65-57 Matteo Bertolazzi Memorial Italy
7 UNICS Kazan vs. Turk Telekom 87-64 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
7 Unicaja Malaga vs. Real Madrid 69-76 Costa del Sol Trophy Nerja, Spain
7 Umana Reyer Venice vs. Olympiacos
68-71 Lucca Tournament Lucca, Italy
7 Dolomiti Energia Trento vs. Cremona 85-67 VII Memorial Gianni Brusinelli Trento, Italy
8 UNICS Kazan vs. AS Monaco
71-64 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
8 Tofas Bursa vs. Turk Telekom 79-74 Smart Casual Cup Antalya, Turkey
8 Germani Brescia Leonessa vs. Segafredo Virtus 86-67 Matteo Bertolazzi Memorial Italy
8 Hapoel Jeruslaem vs. Maccabi Rishon LeZion 89-76 Friendly game Jerusalem, Israel
9 EWE Baskets vs. Donar Groningen Friendly game Oldenburg, Germany
9 MoraBanc Andorra vs. BAXI Manresa Catalan League Badalona, Spain
9 Joventut Badalona vs. FC Barcelona Catalan League Badalona, Spain
11 Tofas Bursa vs. Bandirma Gloria Cup Antalya, Turkey
11 Promitheas Patras vs. Lavrio Friendly game Korinthos, Greece
11 Lokomotiv Kuban vs. Trieste Friendly game Trieste, Italy
11 Cedevita Olimpija vs. ratiopharm Ulm Friendly game Ljubljana, Slovenia
11 Umana Reyer Venice vs. Capodistria Friendly game Gorizia, Italy
12 Darussafaka vs. Oliver Wurzburg Friendly game Wurzburg, Germany
12 Tofas Bursa vs. CSKA Moscow Gloria Cup Antalya, Turkey
12 Galatasaray Doga Sigorta vs. Zalgiris Kaunas Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Galatasaray Doga Sigorta vs. Anadolu Efes Gloria Cup Antalya, Turkey
13 Buducnost VOLI vs. Mega Bemax Friendly game Belgrade, Serbia
13 MoraBanc Andorra vs. Pau-Orthez Friendly game Pau, France
13 Limoges CSP vs. BAXI Manresa Friendly game Limoges, France
13 Segafredo Virtus vs. Umana Reyer Venice / Treviso / Trento Jesolo Tournament Jesolo, Italy
13 Movistar Estudiantes vs. Unicaja Malaga Ciudad de Getafe Getafe, Spain
14 EWE Baskets vs. Telekom Bonn Friendly game Oldenburg, Germany
14 Darussafaka vs. Bayreuth Bayreuth Tournament Bayreuth, Germany
14 Promitheas Patras vs. Panathinaikos / UNICS Kazan / KK FMP Orange Trophy
14 Cedevita Olimpija vs. Vanoli Cremona International tournament Desio, Italy
14 Segafredo Virtus vs. Umana Reyer Venice / Treviso / Trento Jesolo Tournament Jesolo, Italy
14 Unicaja Malaga vs. Herbalife Gran Canaria Ciudad de Getafe Getafe, Spain
15 Darussafaka vs. Bamberg / Ludwigsburg Bayreuth Tournament Bayreuth, Germany
15 Promitheas Patras vs. Panathinaikos / UNICS Kazan / KK FMP Orange Trophy
15 MoraBanc Andorra vs. Joventut Badalona Friendly game Escaldes Angordany, Andorra
15 Cedevita Olimpija vs. TBD International tournament Desio, Italy
15 Final Games Gloria Cup Antalya, Turkey
17 Promitheas Patras vs. TBD Mavroskoufia Tournament Thessaloniki, Greece
18 Darussafaka vs. Lokomotiv Kuban Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
18 Tofas Bursa vs. Gaziantep Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
18 Promitheas Patras vs. TBD Mavroskoufia Tournament Thessaloniki, Greece
18 Joventut Badalona vs. Bilbao Basket Friendly game Olite, Navarra
19 Tofas Bursa vs. Koleji Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
19 MoraBanc Andorra vs. Casademont Zaragoza Friendly game Balaguer, Spain
19 Lokomotiv Kuban vs. Ormanspor Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
19 Unicaja Malaga vs. Herbalife Gran Canaria IV Torneo Luis Casimiro Puertollano, Spain
19 Buducnost Voli vs. Mornar Bar Friendly game Podgorica, Montenegro
20 Darussafaka vs. Ormanspor Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
20 Segafredo Virtus vs. Fenerbahce Beko Istanbul Porelli Memorial Bologna, Italy
21 Darussafaka vs. Tofas Bursa / Koleji / Gaziantep Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Tofas Bursa vs. TBD Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Lokomotiv Kuban vs. TBD Bursa Cevat Soydas Tournament Bursa, Turkey
21 Umana Reyer Venice vs. Brindisi / Cremona / Sassari Italian SuperCup Bari, Italy
21 Mornar Bar vs. Buducnost Voli Friendly game Bar, Montenegro
22 Unicaja Malaga vs. Coosur Real Betis Copa Andalucia Sevilla, Spain
22 Umana Reyer Venice vs. Brindisi / Cremona / Sassari Italian SuperCup Bari, Italy
23 Darussafaka vs. Lokomotiv Kuban Friendly game Istanbul, Turkey
24 Promitheas Patras vs. CSKA Moscow Gomelskiy Cup Moscow, Russia
24 UNICS Kazan vs. Olympiacos Piraeus Gomelskiy Cup Moscow, Russia
25 Promitheas Patras vs. Olympiacos / UNICS Gomelskiy Cup Moscow, Russia
25 Lokomotiv Kuban vs. Besiktas Friendly game Istanbul, Turkey
26 Promitheas Patras vs. Olympiacos / CSKA Moscow / UNICS Gomelskiy Cup Moscow, Russia